Jak pečovat o obuv

Jak pečovat o obuv

Celkový stav Vaší obuvi závisí od správné, pravidelné a řádné péče. Pečovat o obuv  je nutné  již v okamžiku koupě. Doporučujeme obuv před prvním použitím řádně naimpregnovali.Na obě boty je potřeba rovnoměrně nanést vrstvu impregnačního výrobku vhodného pro daný druh kůže. Impregnovat lze pouze suchou a čistou obuv. Po vsáknutí impregnačního prostředku je třeba počkat  a následně proces zopakovat jednou nebo dvakrát. Impregnaci je nutné pravidelně opakovat, také po čištění obuvi.  Pro ošetření obuvi používejte přiměřené množství přípravku.

Přirozeným procesem při ošetřování obuvi je to, že navzdory pravidelné péče může po čase klesat účinnost impregnačních přípravků, zpravidla kvůli působení atmosférických vlivů a stárnutí obuvi. Dochází pak ke snížení kvality obuvi bez ohledu na použitý materiál. V každém případě se vyplatí používat kvalitní pečující prostředky s obsahem tuků a olejů, které ve spojení s vhodnými barvami ošetří Vaši obuv. Péče a vhodné prostředky závisí na druhu materiálu svršku obuvi.

Druhy kůže a způsoby péče

Nejstarším materiálem k výrobě obuvi  je kůže. Kůží v obuvnické terminologii označujeme kůži ze zvířat, tedy: krav, ovcí a koz, jejíž struktura vláken se konzervuje během procesu činění. Obuv vyrobená z kůže je vzdušná, pružná, odolná, propustná.

Během času se vytvořily různé techniky činění a lakování kůže. Při klasifikaci kůže tak rozlišujeme přinejmenším několik druhů. V našich radách Vás seznámíme s těmi nejčastěji používanými, abyste o ně mohli vhodně pečovat. Tím prodloužíte jejich vzhled a typické vlastnosti.

Hladká kůže

Hladké kůže jsou činěny z vnější části, tedy lícové strany. Povrch takové kůže může být nejenom ideálně hladký, ale také strukturovaný, lesklý nebo matný. Bohužel kůže není materiálem super-odolným vůči působení vnějších vlivů a lehce propouští vodu. Proto je důležité zajistit zvýšení její odolnosti vůči vodě díky použití speciálních krémů. V deštivém počasí se rychleji opotřebovávají také kožené podrážky. Promočenou obuv je třeba důkladně pomalu vysušit. Po vysušení je nezbytná opětovná impregnace obuvi a posléze nanesení na svršek obuvi vhodného krému. Důležité je použití napínáků na obuv při vysoušení obuvi, které zabrání deformaci obuvi. Po aplikaci vhodného krému na svršek obuvi je třeba je vyleštit měkkým hadříkem.

Nubuk a velur

Nubuk a velur jsou broušené nebo zrnité kůže. V nubuku se vnější strana charakterizuje krátkými, jemnými, sametovými vlákny připomínající povrch slupky od broskve. Naopak velur má z vnější strany jednotlivá měkká, elastická vlákna; často je označovaný jako "samet". V případě těchto druhů kůží doporučujeme Vám koupi speciálního kartáčku s pryže, žíně nebo měkkého drátku; který dokonale vyčistí a zamezí usazování se špíny. Pro tyto druhy kůže je impregnaci stejně důležitá jako pravidelné čištění. Na trhu je k dostání řada sprejů, včetně typicky pečujících jak i takových, které chrání před pronikáním vody.

Lakované kůže

Lakované kůže jsou kůže nebo syntetické materiály se speciálním lakovaným povrchem. Tento druh materiálu má různé struktury: hladké, vytlačené, mačkané, s kovovým leskem nebo vrstvou laku. Pro tyto kůže jsou velice důležité pečující výrobky zajišťující elasticitu obuvi. Lakovanou obuv doporučujeme čistit s pomocí vlhkého hadříku. Naopak nedoporučujeme impreganci, protože to může výrazně snížit efekt laku a lesku. Pro péči o tuto obuv doporučujeme speciální krémy pro lakovanou kůži a flanelový hadřík.

Kůže Nappa a Brush

Jsou to kůže činěné z vnitřní strany. V procesu jejich výroby je využita technika kartáčování, díky které získá povrch vysoký lesk. Kůže tohoto typu jsou hladké a neobvykle měkké. Vzhledem k jejich jemné struktuře vyžadují zvláštní péči, prakticky stejnou jako kůže hladké. Při péči o tuto obuv je důležité pravidelné čistění a impregnace.

Syntetické materiály

Tyto povrchové materiály jsou vyráběny z umělých látek imitujících přírodní kůži nebo vytvářející vzory nové a fantaskní. Pro tyto typy obuvi nejsou vhodné krémy a péče o ně tkví v nanášení malého množství čistícího prostředku s pomocí vlhké houbičky.

Textilní materiály

Jinými slovy jedná se o látky, v současné době častěji používané nejen k výrobě oblečení, ale také obuvi; jsou používány k výrobě letní obuvi, typicky domácí, a poslední dobou i společenské obuvi nebo ke každodennímu nošení. K péči o tuto obuv doporučujeme Vám suché kartáčování a použití speciálních sprejů na textil. Doporučujeme kromě jiného pěnový sprej, který čistí a oživuje barvy. Důležité upozornění: Textilní obuv nelze prát!

Pokud máte další dotazy nebo připomínky, prosíme o kontaktování mailem nebo telefonicky dle kontaktních údajů uvedených na naší stránce.

Další zásady správného udržování a ošetřování  obuvi:

 • při obouvání obuvi zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci
 • po vyzutí obuv napněte na napínáky odpovídající velikosti
 • střídejte často obuv, zejména v deštivém počasí
 • zimní a celoroční obuv před prvním použitím naimpregnujte a dále ji impregnujte pravidelně v závislosti na počasí
 • usňová obuv i obuv z broušených usní není neomezeně odolná proti vlhkosti, vhodnou impregnací pouze zvyšujeme její odolnost proti vodě
 • vyvarujte se rozmáčení usňové obuvi, které poškozuje vzhled povrchové úpravy a deformuje tvar obuvi
 • pokud se tak stane, vycpěte promáčenou usňovou obuv novinami a postupně sušte mimo dosah zdroje zvýšené teploty
 • při zvýšeném pocení nebo při provlhnutí obuvi může usňová obuv částečně pouštět barvu
 • nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň
 • dětská zimní oteplovací obuv tzv. sněhule je určena především do sněhu a neměla by být jedinou zimní obuví Vašeho dítěte
 • textilní ani jinou obuv zásadně nedoporučujeme prát v pračce za použití saponátových prostředků
 • včasnou základní údržbou opotřebených patníků a podešví zabráníte poškození dalších součástí obuvi, toto případné poškození nemůže být důvodem k reklamaci obuvi

Nezapomeňte, že lhůta pro uplatnění práva z vadného plnění u prodávajícího a životnost obuvi jsou dva různé pojmy. Životnost obuvi je dána způsobem  a intenzitou používání a nemusí být vždy stejná jako tato lhůta. Znamená to tedy, že při intenzivním používání může být životnost nižší.

 

Přehled piktogramů jednotlivých druhů materiálů používaných na jednotlivé části obuvi :